تبلیغات

ایران به لحاظ سدهای در دست ساخت رتبه سوم جهان را دارد

ایران به لحاظ سدهای در دست ساخت رتبه سوم جهان را داردمعاون وزیر نیرو در امور آب گفت: ایران به‌لحاظ سدهای در دست ساخت رتبه سوم جهان را پس از چین و ترکیه به خود اختصاص داده است.

رسول زرگر در مراسم آبگیری سد گلابر زنجان، بابیان اینکه در زمان حاضر ‪ ۴۸سد درمناطق مختلف کشور درحال ساخت است افزود: ساخت تعداد ‪ ۱۷۶سد نیز در دست مطالعه است که‌.....

 

در صورت احداث این سدها تا پایان برنامه‌ی چهارم ، پرونده سدسازی در کشور بسته خواهد شد.

وی با بیان اینکه امسال افتتاح ‪ ۱۵سد در برنامه‌ وزارت نیرو قرار دارد، افزود: با آبگیری سد گلابر زنجان، تعداد سدهای افتتاح شده از اول امسال تاکنون درسطح کشور به پنج سد رسید و مابقی نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. به گفته زرگر، اگر سالانه چهار میلیارد ریال جهت سدسازی در کشور هزینه شود در طول ‪ ۱۰سال آینده آبی برای استحصال وجود نخواهد داشت.

معاون وزیر نیرو در امور آب یادآور شد: در زمان حاضر ایران جزو پنج کشور سازنده سد در چهان بوده و از ظرفیت‌های مشاوره‌ای، کارفرمایی و علمی در این زمینه برخوردار است.

وی، بر ضرورت استفاده بهینه از آب سدهای ساخته شده تاکید کرد و افزود:

جمع ‌آوری آب و ساخت سد برای وزارت نیرو گران تمام می‌شود و باید از این نعمت خدادادی به نحو مطلوب استفاده کرد. مهدی موسوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت ساخت ‪ ۱۱سد در سطح این استان در دست مطالعه است یادآور شد: این سدها زمینه‌ی استحصال ‪ ۸۵۰میلیون مترمکعب آب را فراهم خواهند کرد.

موسوی گفت: سد " گلابر" از نوع خاکی با هسته رسی بوده و دارای حجم مخزنی به‌ظرفیت ‪ ۱۱۶میلیون مترمکعب می‌باشد. وی ارتفاع سد از پی را ‪ ۸۲متر و عرض تاج آن را ‪ ۱۲متر ذکر کرد و افزود: این طرح از معدود طرح‌های تامین آب کشور است که احداث سد و شبکه‌های آبیاری و زهکشی آن به‌طور همزمان اجرا می‌شود.

موسوی، پیشرفت فیزیکی این طرح را درزمان حاضر ‪ ۷۰درصد و پیشرفت شبکه‌های آبیاری و زهکشی آن‌را نیز ‪ ۲۵درصد بیان کرد.


مسیر شما: گزارش گزارش ایران به لحاظ سدهای در دست ساخت رتبه سوم جهان را دارد