تبلیغات

آلیاژ فوق انعطاف پذیر و ساختمان های مقاوم در برابر زلزله

دانشمندان گروه علوم مواد دانشگاه توکیو ، آلیاژی انعطاف پذیر (Superelastic) از توسعه آلیاژ آهن بدست آوردند که پس از تغییر شکل، تحت درجه حرارت های متفاوت به شکل نخست خود باز گردد.
این فلز برای مقاوم نمودن ساختمان ها در برابر زلزله کاربرد دارد. به گزارش سرویس خبری PhysOrg.com ، محققان ژاپنی امیدوارند به زودی بتوانند از این آلیاژ در ساخت ساختمان های ضد لرزه ای استفاده کنند که در برابر لرزه های شدید ناشی از زلزله مقاومت بالایی از خود نشان دهند. طبق گفته مدیر این گروه توشی هیرو اموری در مصاحبه با خبرگذاری رویترز با اضافه کردن مقدار کمی نیکل به آلیاژ آهنی دریافتند ماده جدید می تواند پس از تغییر شکل تحت حرارتی از منفی 196 درجه سلسیوس گرفته تا 240 درجه سلسیوس به شکل اولیه خود بازگردد.

دانشمندان این گروه اعلام کردند این ماده جدید نسبت به دیگر آلیاژهای فوق انعطاف پذیری که تا کنون تولید شده ، از انعطاف بالاتری برخوردار است، زیرا این آلیاژها فراتر از محدوده منفی 20 تا 80 درجه سلسیوس توانایی بازگشت به حالت اولیه خود را ندارند. حساس نبودن آلیاژ جدید در برابر محدوده کوچکی از حرارت به دلیل ساختار بلوری منحصر به فرد آن و همچنین کم هزینه بودن آن از برتری های آلیاژ جدید نسبت به آلیاژهای پیشین است. مواد اولیه این آلیاژ نیز ارزان قیمت است. برای مثال می توان از این آلیاژ در محیط هایی که به صورت ذاتی در معرض حرارت شدید قرار دارند از قبیل اتصال های خودروها، هواپیماها و فضاپیماها استفاده کرد. همچنین این آلیاژ می تواند ساختمان ها را نسبت به زلزله های شدید ضد ضربه و ضد ارتعاش کند.

مطالب نه چندان بی‌ربط


مسیر شما: اخبار اخبار آلیاژ فوق انعطاف پذیر و ساختمان های مقاوم در برابر زلزله